Εμφατική νίκη επί του Αστέρα Βάρης

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας, που επί 90 λεπτά έδειξε ότι το μόνο πράγμα που υπήρχε στο μυαλό των ποδοσφαιριστών μας ήταν η κατάκτηση των τριών βαθμών κόντρα στον Αστέρα Βάρης, του οποίου επικράτησε δίκαια με 3-0.

Το πρώτο 15λεπτο του αγώνα βρήκε τον Αιολικό να πιέζει για ένα γρήγορο γκολ και τον διαιτητή της αναμέτρησης να ακυρώνει γκολ του Πρωτούλη (10′), υποδεικνύοντας επιθετικό φάουλ στον Εμπουμπά. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν καλή ευκαιρία με τον Καραλή, αλλά ο Τακίδης έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Στη συνέχεια του ματς πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Αποστολόπουλος, ο οποίος στο 24’ μετά από ατομική ενέργεια σκόραρε με δυνατό σουτ για το 1-0.

Με το ξεκίνημα τις επανάληψης ο Αποστολόπουλος με κεφαλίά έκανε και το 2-0, έπειτα από συστημένη σέντρα του Κουρούπη, σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο.

Ακολούθως οι παίκτες του Θοδωρή Γιακαλή έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του ματς, με τη μεσαία και την αμυντική γραμμή του Αιολικού να λειτουργεί άψογα και τον Βρονταρά να επεμβαίνει όπου χρειάστηκε.

Στις καθυστερήσεις, ο Εμπουμπά δικαιώθηκε για την επιμονή του, κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή του από τον τερματοφύλακα της Βάρης, Μαρινάκη. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Θεόφιλος Κουρούπης, ο οποίος ευστόχησε για το τελικό 3-0.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες μας μια αγκαλιά, να πανηγυρίζουν μια ευρεία νίκη στον “Ταρλά”.

Συνθέσεις:

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Βρονταράς, Αγριμάκης, Κουρούπης, Κρητικός, Τακίδης, Νικολάου, Γιουκαρής, Αποστολόπουλος (78′ Παπιομίτογλου), Λαμπράκης (66′ Πινέιρο), Εμπουμπά, Πρωτούλης (84′ Πάτας)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ: Μαρινάκης, Κανεβέτας (61′ Μανωλιάς), Παναγόπουλος (61′ Χάιδος), Οικονομόπουλος, Μαραγκουδάκης, Μάγγος, Καραλής (79′ Νάκας), Κατσικογιάννης, Καλιμάνης (79′ Μελαβράκης), Γκούμας, Λαχούρης (86′ Παστρικός)