Ήττα στην έδρα του Εθνικού

Με σκορ 4-1 και ήττα για την ομάδα μασ ολοκληρώθηκε η συνάντηση με αντίπαλο τον Εθνικό Πειραιώς, για την 10η Αγωνιστική του 6ου Ομίλου στη Γ’ Εθνική.

Ο αγώνας κρίθηκε στο 1ο λεπτό, λόγω της αποβολής του τερματοφύλακα μας Λευτέρη Ζαχαρή, σε μια φάση που διαιτητής και βοηθός είχαν πέραν από διχογνωμία ως προς την ύπαρξη οφσάιντ (υπάρχει επαφή του Λύγκου με την μπάλα μετά τη σέντρα του Ζωγραφάκη) και μια λανθασμένη ακολούθως εκτίμηση ως προς την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφού ο κανονισμός είναι σαφής εξετάζοντας την πιθανότητα διατήρησης ή απόκτησης του ελέγχου της μπάλας, όπως επίσης τη θέση και τον αριθμό των αμυνόμενων, με δύο ακόμα ποδοσφαιριστές της ομάδας μας να συμμετέχουν στη φάση.

Το σκορ άνοιξε με εκτέλεση φάουλ ο Ηλιόπουλος (7′), στην επανέναρξη του ματς μετά την αποβολή, αλλά ο Αιολικός ισοφάρισε με τη σέντρα σε 1-1 χάρη σε γκολ του Κονδύλη (8′), που σκόραρε στο ντεμπούτο του. Ο Εθνικός κατόρθωσε να φτάσει στο 2-1 (40′) σε ένα κομβικό σημείο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Θοδωρής Γιακαλής και οι παίκτες του προσπάθησαν να διεκδικήσουν το καλύτερο από τον αγώνα, χάνοντας δύο εξαιρετικές ευκαιρίες, αρχικά μια διπλή με Κουρούπη και Μουζακίτη (86′) και εν συνεχεία με τον Τακίδη (87′).

Ο Εθνικός έφτασε στο 3-1 με τον Λύγκο (91’) και πριν τη λήξη στο 4-1 με τον Αποστόλου (93’).

Συνθέσεις:

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μπατίστα): Μουζάκης, Νταούλιας, Ζωγραφάκης, Νικολόπουλος, Παντελίδης, Ντάφλας, Φερναντίνιο, Αποστόλου, Σάμιος (87′ Παπαγεωργίου), Διάκος (68′ Κώστας), Ηλιόπουλος (68′ Λύγκος)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γιακαλής): Ζαχαρής, Αγριμάκης (86’ Κρητικός), Κουρούπης, Πάτας (86′ Πρωτούλης), Τακίδης, Νικολάου, Γιουκαρής, Αποστολόπουλος (λ. τρ. 46′ Γκέζος), Λαμπράκης (68′ Μουζακίτης), Κονδύλης, Μουκίδης (6’ Βρονταράς)