OΛΑ ΘΑ ΚΡΙΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ

ΟΛΑ ΘΑ ΚΡΙΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ.

Η ομάδα της Μυτιλήνης προσπάθησε να πάρει καθαρό σκορ στον πρώτο από τους δύο αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Football League κόντρα στον Ιωνικό, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει αφού το 2-2 σκορ αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς που θα λυθούν την επόμενη Κυριακή στο γήπεδο της Νίκαιας .

Σε ένα ματς που παρακολούθησαν 1500 και πλέον μυτιληνιοί ο Αιολικός δεν κατάφερε να μπει καλά στο ματς από την αρχή με συνέπεια ο αντίπαλος του να το εκμεταλλευτεί και να είναι πολύ καλύτερος σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να προηγηθεί η ομάδα της Νίκαιας στο 26ο λεπτό μετά από ένα δυνατό σουτ του Δημακάκου που με την βοήθεια του αέρα, που ήταν αρκετά δυνατός σε όλη την διάρκεια του αγώνα, κατέληξε στο ‘Γ’ της εστίας του Κουμπά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο για τον Ιωνικό αν η κεφαλιά του Κουΐρουκίδη δεν είχε σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι .

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην καθώς ο Αιολικός πίεσε παραπάνω τον αντίπαλο του, και ταυτόχρονα με την είσοδο του Λαμπράκη στο ματς , ο Απόστολος Στύλος κατόρθωσε να κάνει και πιο επιθετική την ομάδα της Μυτιλήνης. Αποτέλεσμα αυτού ήταν στο 56ο λεπτό και μετά από κεφαλιά του Τζόρνταν Ουεντραόγκο ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου να γράψει 1-1, και οι εξέδρες του ΄΄Ταρλά΄΄ να πάρουν ΄΄φωτιά΄΄. Η στιγμή ήταν υπέρ του Αιολικού και ακριβώς μετά το γκολ της ισοφάρισης ο Λαμπράκης έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα του Κουρεπίνη αλλά με τον διαιτητή Τζουμαλάκη να ακυρώνει το γκολ για επιθετικό φάουλ χωρίς κανείς να καταλάβει το γιατί. Στο 76Ο λεπτό ο Αιολικός ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι από ανατροπή του Λαμπράκη μέσα στην περιοχή του Ιωνικού μετά από απερίσκεπτη ενέργεια του αμυντικού της ομάδας της Νίκαιας Πλάκα.Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος ο Λαμπράκης κάνοντας την ανατροπή του σκορ σκορπώντας πανδαιμόνιο στις κερκίδες. Ο ενθουσιασμός των φίλων του Αιολικού δεν κράτησε πολύ καθώς στο 80΄ ο Γκοτσούλιας εκμεταλλεύτηκε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας των γηπεδούχων και ισοφάρισε ξανά για την ομάδα Του Ιωνικού. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Τζουμαλάκη, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τις δυο ομάδες.

Η λήξη του αγώνα βρήκε τους παίχτες του Αιολικού να χειροκροτούνται θερμά από τους 1500 και πλέον μυτιληνιούς ανταποδίδοντας το χειροκρότημα, αλλά και τους παίχτες της ομάδας του Ιωνικού να χειροκροτείτε από 30 οπαδούς της ομάδας που είχαν ταξιδέψει στην Μυτιλήνη.