ioannidis akis

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΕΟΚ ΛΕΣΒΟΥ-ΑΙΟΛΟΣ-SUZUKI ΨΩΜΑΣ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 60-62 Π.

Κάθε αρχή και δύσκολη λένε και ακριβώς αυτό έγινε στην πρώτη αγωνιστική για την ομάδα μας. Ξεκίνημα με το δεξί σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς. Αποβολές, τεχνικές ποινές και παράπονα από την διαιτησία, συνθέτουν το σκηνικό του εναρκτήριου αγώνα του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και συγκεντρωμένα στο παρκέ με αποτέλεσμα να προηγείται 13-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή για τον αθλητή μας Αλατζά Βαγγέλη από την 2η διαιτητή Κα. Ντίνα Κωστακέλλη, σε μια φάση που διαμαρτύρεται έντονα η ομάδα μας. Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι συνεχίζεται χωρίς τον βασικό μας άσο και ο αρχηγός Ιωαννίδης, θυσιάζεται στον βωμό της δημιουργίας, ο Αιο κερδίζει και το 2ο δεκάλεπτο 10-15 και πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 23-35, μια διάφορα 12 πόντων που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη αν υπήρχε περισσότερη προσοχή στο τελειώματα και στις βολές. Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά αλλά στην προσπάθεια να βρει ρυθμό έγινε διακοπή για 35 λεπτά, λόγω συνθημάτων. Ο Αίολος μετά την διακοπή βρήκε ρυθμό και επέστρεψε στο ματς με εύστοχα τριποντά και εκμεταλλευόμενος την κούραση των περιφερειακών και του αρχηγού μας. Αποτέλεσμα 3ου δεκαλέπτου 17-6. Στο 4ο δεκάλεπτο παίχτηκε δυνατό μπάσκετ με πάθος και έντονη προσπάθεια από τις 2 ομάδες. Η ομάδας έχασε το προβάδισμα 16” πριν το τέλος, αλλά μετά το ταιμ άουτ του κόουτς Γκούμα εκτελέστηκε η «κομπίνα» με άστοχο τρίποντο του Κούκουρα από την γωνία και φολοου καλάθι του Σωτηρόπουλου. Έτσι με έναν πόντο μπροστά ξεκίνησε το ματς για την τελευταία επίθεση του Αίολου και εκεί ο ήρωας Σωτηρόπουλος πήγε να γίνει μοιραίος με φάουλ στα 6 ” στον Κουλουμπή. Ο αντίπαλος παίκτης ευστόχησε στην μια από τις δυο βολές και το ματς πήγε στην παράταση όπου η ομάδα μας με συγκέντρωση και πιστή έφτασε στην νίκη. Κορυφαίος από την ομάδα μας ο αρχηγός Ιωαννίδης που «ντύθηκε» άσος, αμυντικός και οργανωτήςioannidis akis