ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΕΟΚ ΛΕΣΒΟΥ PLAYOFFS GAME2 Αιολικός BC/Suzuki Ψωμας-Παπάδος Γέρας post game

Αιολικός – Γερά = 50 -64

Δυστυχώς η σεζόν τελείωσε για εμάς. Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι από 2 ανταγωνιστικές ομάδες, που χάρηκαν όλοι όσοι ήταν στον γήπεδο, η ομάδα μας δεν κατάφερε να στείλει την σειρά σε τρίτο παιχνίδι. Αν και ξεκινήσαμε εκπληκτικά τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 19-13, κάποια λάθη τακτικής δεν ανέβασαν την διαφορά περισσότερο. Στο ίδιο έργο θεατές είμασταν και στο 2ο δεκάλεπτο όπου οι παίκτες μας ακολουθώντας τις οδηγίες του προπονητικού τιμ είχαν απαντήση σε ότι και αν έκανε επιθετικά η Γερά. Ομως ξανά η βιασύνη και η θέληση να τελειώσουμε το ματς, μας οδήγησαν σε κάποια παιδικά λάθη και η διαφορά δεν άνοιξε περισσότερο από 9 πόντους. Ημίχρονο 33-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο περίμεναμε την αντίδραση της πρωταθλήτριας ομάδας του νησιού η οποία με πάθος και άμυνα προσαρμογής ( 4 ζώνη κι ένας πάνω στον Ιωαννίδη) τόνισε την διαφορά. Ομως 2 καίρια πλήγματα σε αυτό το δεκάλεπτο καθόρισαν την μοίρα του αγώνα. Τα 2 μάζεμενα φάουλ του Σωτηροπουλου που δεν προλάβε ο κόουτς να τον κάνει αλλαγή και η αποβολή του κορυφαίου αμυντικά μέχρι τοτε Κουκουρα, έγειραν την πλάστιγγα προς την Γερά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 45-47. Στο 4ο δεκάλεπτο η δυσκολία να σκοράρουμε ήταν εμφανής και η Γέρα άνοιγε σιγά σιγά την διαφορά. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την προσπάθεια τους και το μπάσκετ που έπαιξαν καθ’όλη την χρόνια. Δυναμικά heads out, παγίδες και περιστροφές, μόνο η ομάδα μας τόλμησε να παίξει. Με σκληρή δουλειά και μεθοδικότητα του χρόνου θα είμαστε πιο δυνατοί. Ευχόμαστε στη Γερά καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και οφείλουμε να αναγνωρίσουμε την ανωτερότητα της.
Τέλος, κλείνοντας να δώσουμε συγχαρητήρια στους διαιτητές γιατι με την αξιοπρεπέστατη παρουσία τους συνέβαλαν να γίνει ένα όμορφο παιχνίδι. Το βίντεο είναι διαθέσιμο για όλους. Το 50/50 τελικά αντέχεται και οδηγεί σε εκπληκτικά αποτελέσματα. Φέρνει τον κόσμο στο γήπεδο Κύριε Σαλαβε και κύρια Μαριγλη. Σαν τμήμα καλαθοσφαίρισης του Αιολικού θα προσπαθούμε για την ανάπτυξη του λεσβιακού μπάσκετ καθημερινά και θα μας βρίσκουν μπροστά τους όλοι όσοι θέλουν να παρακάμψουν την αξιοκρατία.