sotiropoulos antonis

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΟΚ ΛΕΣΒΟΥ ΑΠΣ ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ -SUZUKI ΨΩΜΑΣ ΑΙΟΛΙΚΟΣ POST GAME

Έβδομη αγωνιστική και η ομάδα μας ηττήθηκε απο την νταμπλούχο ομάδα της Γέρας 63-58.

Ένα ματς πραγματική διαφήμιση του αθλήματος, ανάμεσα σε 2 ομάδες που τα έδωσαν όλα για την νίκη και έβγαλαν όμορφες φάσεις. Στα συν του παιχνιδιού η παρουσία του κόσμου με τον ΣΦΑΜ να δίνει βροντερό παρών και βοηθά τους παίκτες μας. Τέτοια ματς θα φέρουν το κόσμο στο μπάσκετ που τόσο ανάγκη έχει το νησί μας.
Παικτικά τώρα οι παίκτες μπήκαν νωθρά στον αγώνα και η Γέρα προηγήθηκε 5-0. Όμως με μπροστάρηδες τους Κούκουρα και Σωτηρόπουλο η ομάδα μας ισορροπησε στην άμυνα και πλησίασε στο σκορ κλείνοντας το δεκάλεπτο με 18-14. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η αμυνά μας έσφιξε ακόμα περισσοτερο και από εκεί οι παίκτες μας έπαιρναν ενέργεια για την επίθση όπου ο αργηχός Ιωαννίδης βγήκε μπροστά και με τις πρωτοβουλίες του Σωτηρόπουλου κερδίσαμε με επιμέρους σκορ 10-14, πήγαίνοντας ισόπαλοι στα αποδυτήρια 28-28.Χαρακτηριστικά του ημιχρόνου οτι ο κόουτς Γκούμας έχει χρησιμοποιήσει και τους 12 παίκτες μας, δείχνωντας το βάθος αυτού και οτι η Γέρα έχει σκοράρει απο τους 28 τους 10 με βολές και 2 τρίποντα. Ενώ εμείς ακόμα μια φορά χάσαμε πολλές βολές, σύνολο 9.
Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε σαν πραγματικό ντέρμπι. Καμμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και όποιες διαφορές χτίζονταν αμέσως καταρρίπτονταν. Έτσι τελείωσε το δεκάλεπτο με σκορ 45-46 με εμάς μπροστά. Το τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήγε στην δύναμη και στις προσωπικές μονομαχίες. Και οι δυο ομάδες ήθελαν το ματς πάρα πολυ αλλα η πλάστιγγα γύρισε προς την πλευρά της Γέρα που με την εμπειρία της έβαλε τις κρίσιμες βολές και πήρε δίκαια το παιχνίδι. Μελανό στοιχείο για εμάς που πρεπέι να προβληματίσει τον κόουτς είναι ενα ακόμα ντέρμπι χάνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα και οι αντίπαλοι έχουν 21/30 βολές ενώ εμείς 9/21. Τελικό σκορ 63-58
Υ. Γ. Μακάρι κάθε αγωνιστική να βλέπουμε τέτοια παιχνίδια για το καλό του αθλήματος και περισσότερος κόσμος να έρχεται στο κλειστό και στο μπασκετ μας. Καλη συνέχεια στην ομάδα της Γέρας.
Διαιτητές: Ροδίτης Κ. – Ζηρόπουλος
Ημιχρόνο: 28-28
Δεκάλεπτα: 18-14, 10-14, 17-18, 18-12

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Αλμπάνης): Ζεστός Ι. 14(2), Ζεστός Γ. 22, Τσαπώνης 8, Παπαθανασίου 4, Γκορόγιας 2, Σταμούλης 11(2), Ζενελάι 2, Μπουρούς, Σίμος

ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΑΕΠΣ (Γκούμας): Κούκουρας 6, Σωτηρόπουλος 14, Χορέβας 5, Μάρτης 3(1), Τσακαλάκης 1, Τζουραμάνης 16(2), Ιωαννίδης 11(2), Ταμβακέλλης, Αλατζάς, Χατζούδης 2, Μπαχούρος, Γούναρης

MVP ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ:Σωτηροπούλος Αντώνης