Aiolikos bc

Δεύτερη νίκη για το τμήμα Μπάσκετ

Με νίκη συνέχισε το ανδρικό μας τμήμα στο αντίστοιχο πρωτάθλημα του ΤΕ Λέσβου. Απέναντι στην ομάδα του ΑΟΜ το σκορ ήταν 88-47 . Αν και δεν ξεκινήσαμε καλά το ματς με αποτέλεσμα στο 3ο λέπτο να είμαστε πίσω με 4-10. Όμως λίγο οι φωνές του, λίγο το σφίξιμο της άμυνα με την είσοδο του Σκαφίδα το ματς γύρισε τούμπα. Η δημιουργία του Ξετρίχη και η εκτέλεση των Καραδόπουλο, Κούκουρα και Ντουζίδη κλείσαμε το ημίχρονο 48-25. Στο 2ο μέρος έγινε διαχειριση απο τον κόουτς και το αξιοσημείωτο είναι η χρησιμοποίηση του 13χρονου Γκούμα για 20 λεπτά και μάλιστα σκόραρε τους πρώτους του πόντους . Όλοι επαιξαν πάνω σπό 10 λεπτά . Μελανό σημείο ο τραυματισμός του αρχηγού μας στο χέρι. Ελπίζουμε να επιστρέψει σύντομα κοντά μας. Πλέον πάμε στο ντέρμπι με τον ανανεωμένο Αρισβαίο Καλλονής που ο κόουτς Μαριόλας έχει φέρει καινούργια πράγματα στο παιχνίδι της ομάδα του. Άλλωστε πήραν το ντέρμπι με Παλλεσβιακό την πρώτη αγωνισστική και εν συνεχεία κέρδισαν τον Ερμή Παμφίλων εντός.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γκούμας, Μαρίνος): Ντουζίδης 22, Γκούμας 2, Βλαχούτσικος 1, Σκαφίδας 7, Ξετρίχης 11, Καραδόπουλος 24, Κούκουρας 14, Μαλέας 2, Σκάρος, Θεοδωρίδης 5.