Post game Παλλεσβιακός-Αιολικός BC

Τετάρτη αγωνιστική για το πρωτάθλημα ΤΕ Λέσβου και νέα νίκη για την ομάδα μας, αυτή την φορά επί του Παλλεσβιακού με σκορ 71-50. Ιδιαίτερο ματς στο περιθώριο της τιμωρίας Καραδοπουλου μετά την συμπληρωματική έκθεση της ρεφερι Μαριγλη μια μέρα μετά το πέρας του αγώνα. Δεύτερη απουσία ο Γιαννούλης , ενώ ο Γιαννουζακος λόγω πτήσεων έφτασε λίγο πριν τον αγώνα.
Η ομαδα μας ξεκίνησε φουριοζα το ματς και προηγήθηκε 3-17 στο 8ο λεπτό. Όμως εκεί σταμάτησε η προσπάθεια και η ένταση στην άμυνα με αποτέλεσμα ο Παλλεσβιακος να τρέξει ένα σερί 28-11 και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος 31-28. Η ηγετική εμφάνιση Γιαννουζακου στα αποδυτήρια και η επιμονή στο πλάνο έκαναν τους παίκτες μας να βγάλουν φτερά. Ντουζιδης, Ξετριχης και Κουκουρας σε 2η νιότη, με κλεψίματα και πάθος στην άμυνα τελείωσαν φάσεις και το ματς γύρισε τουμπα. Χαρακτηριστικό του 3ου δεκαλέπτου πέρα από την χαώδη διαφορά ποιότητας, ήταν ο Γιώργος Γιαννουζακος. Το γεμάτο κλειστό είδε ακόμα μια φορά έναν τεράστιο παικτη που κατευθυνε, μοίραζε μπάλες και χτύπησε όλες τις αδυναμίες του της αμυνας χωρίς περιττές ενέργειες και εγωισμούς. Ειμαστε τυχεροί που έχουμε έναν τέτοιο άνθρωπο και αθλητή μαζί μας. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε 7-28. Μοιραία το τελευταίο διάστημα ήταν διαδικαστικό όπου πήραν χρόνο ολοι οι παίκτες μας. Από τον Παλλεσβιακο ξεχώρισε για ακόμα μια φορά ο Νικελλης με 20 πόντους.
Αιολικός ( Γκούμας, Μαρινος) Ντουζιδης 27, Γκούμας 1, Σκαφιδας, Τασιολαμπρος, Ξετριχης 21, Κουκουρας 9,Μαλεας, Γιαννουζακος 13, Θεοδωρίδης.