Post game Aιολικός BC- Αρισβαίος

Μεγάλη μέρα για το λεσβιακό μπάσκετ η χθεσινή. Το κλειστο Νεαπόλεως φόρεσε τα καλά του για να υποδεχτεί τους διεθνείς Γιάννη Γιαννούλη και Γιώργο Γιαννουζάκο.  Πρώτη φορά παίκτες τέτοιου βεληνεκούς ανήκουν στο ρόστερ μιας λεσβιακής ομάδας. Κόσμος γέμισε το κλειστό για να δει τον αγώνα. Ο κόουτς Γκούμας ξεκίνησε τον Γιαννούλη και κράτησε στον πάγκο τον Γιαννουζάκο. Αυτό που χαρακτήρισε το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το άγχος των παικτών και των δύο ομάδων, που τους οδήγησε  σε επιπόλαια λάθη και χαμένα λέει απ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου 14-7 για την ομάδα μας. Παρόμοια εικόνα και στο 2ο δεκάλεπτο με την αστοχία να συνεχίζεται και το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα.  Φωτεινό σημείο του δεκαλέπτου οι ωραίες ατομικές ενέργειες από Γιαννουζάκο και Ντουζίδη. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32 – 17. Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια είδαμε τον ΑΙΟ που ονειρευόμαστε. Γρήγορο μπάσκετ, ελεύθερα εύστοχα τρίποντα και το σκορ άνοιξε. Με μπροστάρη τον Ξετριχη που πέτυχε 14 συνεχόμενους πόντους με 4/4 σερί τρίποντα και το πληθωρικό παιχνίδι του Γιαννουζάκου το σκορ άνοιξε στο 59- 27. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τον κόουτς Γκούμα να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του και να ξεκουράζει τους βασικούς. Οι εντυπώσεις έδειξαν τον Γιαννούλη σαν αμυντικό βράχο αν και δεν τροφοδοτήθηκε αρκετά στην επίθεση, ενώ ο Γιαννουζάκος έδειξε πως παίζεται η θέση του  point forward στο σύγχρονο μπάσκετ. Ξετρίχης με ξεσπάσματα και Καραδόπουλος- Ντουζίδης και Κούκουρας σταθερές αξίες. Θετικό ντεμπούτο για τον Τασολάμπρο. Ενώ ακόμα μια συμμετοχή με σκορ για τους νεαρούς Θεοδωρίδη και Γκούμα. Μαλέας και Σκαφίδας έδειξαν τι θα πει Αιολικό πάθος.  Καλή συνέχεια στην ομάδα του Αρισβαίου.